z uralu do Čech 2004

Od 22.7.2004 do ...(snad 15.8.2004) se C.K. účastní tematického zájezdu
Z Uralu do Čech 2004

Bude vykonána cesta poučná, poznávací a tělu prospěšná
z Irbitu - Irbitského motocyklového závodu přes Nižnyj Novgorod, Moskvu, Jaroslav, Petrohrad, Rigu a dále Pobaltím zpět k nám, domů.
Tedy Ruskem, Estonskem, Litvou, Lotyšskem a Polskem (cca 6.500 km).
To celé snad za 3 týdny
na motocyklech Ural Tourist SWD 750 (2) a Ural Ranger 750 (1).

Průběžné zpravodajsví z cesty


čtvrtek 22. července 2004

Hromadný sraz v hostinci Šárka u konečné šaliny na ulici Evropská v Praze, rozloučení se s blízkými, přesun na aeroport, odlet 15:00 z Ruzyně samozřejmě s Uralskimi Aerolinijami.Po úspěšném nalodění do letadla TU-154M a čtyřhodinovém letu proběhlo hladké přistání v bažinách Sibiře. Poté následuje pozvolný přesun do Irbitu ruským tranzitem.


pátek 23. července 2004Motorky jsme viděli a mají najeto 300 m, následovala exkurze po IMZ. Je tady všude strašné vedro, zjištujeme, kam vyrazit za kulturou. Irbit se plní motocykly mířicími na sraz, kam se zítra přesuneme i my. Vedeme družbu se správcem opozzit.ru.


sobota 24. července 2004

Prožíváme těžké ráno po osmistupňovém pivu, kterého bylo víc než malé množství. Po krátké seznamovací jízdě s motocykly míříme na místní sraz.

Tak jsme dorazili na sraz a zakotvili, kde jinde než u stánku s masem, díky družbě s kulatým kuchařem ochutnáváme šašlik, pijeme pivo, přijemně diskutujeme, zkrátka pohoda !

Na srazu cca 300 motocyklů z toho 75% sajdkár, vyjížďka 1 hodinu, pijeme pivo Zolotoj Ural, k tomu tlačíme šašliky. Zrovna probíhá koncert "nejlepší skupiny z Uralu", další družby a překladatelské služby. Ráno v 4.30 godin vyrážíme směr západ.


neděle 25. července 2004

Kruté ráno, po jedné až dvou hodinách spánku v pět hodin vyrážíme na cestu. Teď je deset hodin snídáme a jsme k smrti unaveni.

Ve dvě hodiny odpoledne projíždíme Ekaterinburgem. Motorky šlapou bezva a v sajdě je super spánek. Zatím máme ujeto 250 km a nálada posádek je výborná.

16:09 Hurá, zpátky v Evropě !


pondělí 26. července 2004

Dnes si hrajeme na herce, jedou s námi filmaři od ruské ARD a chtějí nás mít v několika situacích, což poslušně plníme. Právě nás kontrolují policajti, je to pracně domluveno právě kvůli našemu účinkování v točeném dokumentu. Ještě nás čeká "bábuška" a servisní zásah.

Prší a my jedeme na Perm. A zase stojíme, za 5 hodin najeto 120 km..... Česká posádka nedočkavě vyhlíží okamžik rozdělení od rakouské části výpravy, byť jsou jinak v pohodě


úterý 27. července 2004

Už máme plné zuby civilizace, a tak razíme na východ. Dnes jsme spali v památečním Lipovém hájku za místní padlé, kde s námi složil hlavu i místní tulák. Díky Honzovi, co nespal a svědomitě hlídal, proběhla poklidná noc. Kluci provádějí údržbu motocyklů po 600 km: výměna oleje, seřízení ventilů, geometrie sajd, kontrola drátů a několik dalších drobností. Pavlovi K. není dobře, má teplotu a bolí ho v krku, ale snad bude v pořádku.

Hurrrrá!!! Právě proběhlo 1. koupání od soboty, a to v Kamské přehradě - paráda! Dnes zatím pálí sluníčko, cca 24°C, kolem dokola krásná krajina, lepší silnice dokonce i s nakreslenýma čárama. Jedeme směrem na Berezjinku a pak uvidíme... Nálada v mužstvu je pohodová.

Zhruba po 5 km nerovné, částečně zpevněné cesty jsme se utábořili kousek za Jajvou, východně od Berezjinky, což je severně od Permu. Společně řešíme další směr trasy a plníme si břicha.
Prozatím ahoj všem!


středa 28. července 2004

Přejeme krásné ráno z Uralského podhůří, které se nachází severovýchodně za Permem. Pavlova léčba 300 gr. Perecvodkou účinně funguje. Právě jedeme do výšky 1500 m, tudy už jezdí jen Kamazy se dřevem na olej v diferenciálu.

Od včerejšího podvečera se skupiny rozdělili a od teď už jede naše skupina jen v pěti.

Uralský hřeben nezdolán, ani místní obyvatelé totiž neví, kam cesty vedou, a mapy tady neplatí. Vracíme se přes Jajvu a Berezniky, zatáboříme někde před Permem. I přes stálý déšť je nálada v mužstvu dobrá. Motocykly se už díky bahnu podobají těm místním. Míláňo má navalený levý tlumič. Honza testoval Rangera v brodu, místní Kraz mu ovšem pak předvedl, jak se to dělá. Motocyklům nejlíp chutná 98-mi oktanový benzín, asi to místní pumpaři pěkně ředí.
A zítra na Petrohrad !!!


čtvrtek 29. července 2004

Nevím, čím jsme Ural naštvali, ale hází na nás kýble vody.
Konečně chvíli neprší, jsme sbaleni. Právě probíhá odstranění katalyzátoru z pravého výfuku Miláňova miláška, možná mu přestane něco vytékat z výfuku.

Jedeme po nádherné, zcela nové a nečekané silnici Krasnoarmsk - Afanasjevo. Je tu nádherná krajina, žádný lidi a taky žádný benzinky.


pátek 30. července 2004

Jedem po offroadové silnici na Kirov, je tu vlhko až deštivo, zkrátka nepogoda.

Časový posun je už jen o 2 hodiny. Najeto máme dnes 280 km a jsme úplně vyřízeni. Déšť nás pořád dohání, ale už je líp. Krajina víc připomíná Čechy, jen ve větším a s lány bolševníků.

Ještě ke včerejšku: Celej den pršelo a byla fest kosa. Nakonec jsme radši přespali v Gastinice Kama za 140 na osobu. Navázali jsme družbu Kagorem vodkou a místní specialitou. Nakonec se z našich družebníků vyklubali místní tajní a to včetně děvoček a skupinka protinarkotické domobrany, vyhledávající maková pole. Na véču byly mňam pelmeně a šašliky.

Spíme 200km západně od Kirova, kde mají být jen bažiny, ale kde se vzala, tu se vzala nová asfaltová silnice, předpokládáme ale, že není dokončená. V podvečer testujeme uzávěrek v bažinách, což způsobilo, že jsme museli z převodů vylít vodu a nalít olej, už opět ztichly. Milicija nás nechává na pokoji, asi si po včerejšku myslí, že k nim patříme, GAI nás zdraví. Miláňo napíchl Sucháčovi v lese oko.

Na silnicích si to rozdáváme s Krazama Kamazama a Uralama, důležitý je nevyměknout. Jinak tu dnes pěkně
žerou komáři.


sobota 31. července 2004

Jsme kousek před Makarjevem, cca 190 km od Kostromy. Hledáme cestu ven z civilizace, bohužel zatím bezúspěšně. Komáři opět žerou. Dnes máme najeto 300 km, spíme 50 km před Kostrovou, 130 km do Jaroslavi. Je to drsný, vždy 50 km rovně pak zatáčka o 10 stupňů a znovu rovně. Taková cesta členy pěkně znervózňuje. Zájezd je dnes poprvé bez vodky, jen několik Kagoru.

K závadám: ucpaný výfuk, nefunkční katalyzátor, z jednoho hlavního převodu teče olej (špatné gufero), a pořad se něco povoluje. Vzhledem ke stavu komunikací, pochopitelně též upadly držáky kanistrů, jinak vše OK. Zatím to šetříme, najeto 2200 km.

Moc civilizace, zítra severozápad směr Petrohrad, tam snad bude lépe.


neděle 1. srpna 2004

Projeli jsme Kostromem, super snídaně u sídlištního magazína. Dnes zrovna pohoda, hned z rána pršelo, pak slunko. Průjezd Kostromou, Jaroslaví, Rybinskem. Dnes ujeto 380 km. Nocleh u Rybinské přehrady, pivo z 2 litrových plastových lahví, situace už je lepší, vodka jest. Průjezd k vodě až na druhý pokus. Bažiny. Uzávěrka OK a proběhla taky naše druhá koupel po Irbitu. Motory jdou dobře, zítra výměna oleje, zrovna pereme spodky.

Důležité: nastolen socialismus s kapitalistickou tváří. Vše patří všem, kdo nechlastá, prodělá. Vše společné. Poslední kulak Sucháč taky zlomen. Zneužívá toho, zmocnil se piva, docházej rubly, špatné plánování. Miláňo maže zadní gumu, moc mu to nejde do pravých zatáček. Já už jsem na to přišel.


pondělí 2. srpna 2004

Průjezd Cerepovcem: počasí nádherné, dopoledne koupání a tamtéž ekologická výměna oleje v motorech, 15 W-50, motory si mlaskají. Večerní hledání nocležiště má za následek upadení pravého výfuku. Odborné přidrátování vše vyřešilo, stroje jsou skvělý. Už zase hoří oheň , sehnali jsme Kagor ,vodka jesť a spíme pod vedením VN. Už to máme jen 260 km do Petrohradu. Důležité: vyslovujeme poděkování náčelnikovhi (Zdeničce) za zkušený nákup hajzl-papíru v Sušici. Jde z ruky do ruky ....... Sucháč se pokusil o převrat, socialismus jsme však uchránili, jako správného revolucionáře jsme ho uplatili. Všichni účastníci v pohodě.


úterý 3. srpna 2004

Dnes ráno jsme po seštelování sbíhavosti u sajd vyrazili z lesa po blátivých a výmoly posetých cestách. Bylo to drsný, ale projeli jsme. Po této jízdě jsme prožili totální návrat do civilizace. Kvalitní silnice a na každém rohu benzinky se shopama. Měli jsme i malinký problém s MILICÍ, musel jsem jim vysvětlit, že toto JCD je technický průkaz ke třem motocyklům. Vzali to.

Dneska nocujeme u Ladožského jezera. Teď idyla koupání. Vaříme pelmeně, k tomu popíjíme pivo Krepko 8 %, origo Kagor z Moldávie, ponjatno vodku. A zítra ráno do Petrohradu.


středa 4. srpna 2004

Petrohrad dobyt. Motocykly v pořádku stojí na stojánce, teď bude probíhat údržba účastníků. Nevskij prospekt nás očekává. Odjezd v pátek ráno, snad nás gorod geroj propustí. A teď klid jdeme za kulturou.

Pár fotografii, abyste si udělali představu, jak se tu máme.


čtvrtek 5. srpna 2004

Včera jsme kvůli obrovskému množství stánků s Baltikou a melnikem ani k Auroře nedošli. Zimní palác jsme vzali útokem, ale cara jsme už nezastihli. Byl asi na dovolené. Starý dobrý syrový Roskolnikův Petrohrad už neexistuje, vzkvétá tu kapitalismus.

A teď něco pro pány: je tu mnogo děvoček s dlouhejma nohama a krátkejma sukněma, nenosí podprdy a vyzívavě se dívají.
Teď razíme opět za kulturou.


pátek 6. srpna 2004

Petrohrad nás propustil. K plánovanému odpočinku ale nedošlo, odpoledne jsme uskutečnili exkurzi k Auroře. Fotili si nás tam zahraniční turisté jako místní bikery. Posléze nastal 150-ti km přesun na Rusko-Estonskou hranici.
Na hranici sedmihodinový nácvik asertivního chování, obě strany si však nemají co vyčítat, byly opravdu "příjemné". Proto se odjezd od hranic protáhl až na 22 hodinu večerní. Teď už jsme ale v Estonsku 20 km za Narvou. Dneska budeme spát na pláži u finského zálivu. Motorky jsou v pořádku, dnes mají najeto 340 km.


sobota 7. srpna 2004

Teď sedíme v knihovně v Kuremae, 50 km za Narvou. Ovšem bez poloviny delegace, která šla na jedno rychlý, než vyrazíme.

Vnimanie, vnimanie:
A ještě příhoda z Petrohradu: pohodová jízda v koloně směr Aurora, děvočki nalevo, děvočki napravo, Honza ve stupačkách, já brzdím, Miláňo brzdí, Honza nedobrzdil. Ustanovljennyje ubytki: Honza promáčklej kanystr, Miláňo zdemolovanej zadní blatník moto a namáčklou side. Prostě, když se motorky nezničí samy, tak jim pomůžeme. Nálada skvěla, Miláňo chvíli nasranej.


neděle 8. srpna 2004

Včera přesun do Finského zálivu k Čudskému jezeru, jízdní morálka pozvolna klesá, najeto jen 90 km. No, posléze jsme ještě najeli 100 km pro uzenou rybu.
Po nedlouhém hledání jsme našli luxusní nocleh v borovém hájku sousedícím s pískovou pláží u ozera. Tam nastala dlouhá družba s estonskými Rusy.

Dnes je na plánu návštěva, nebezpečná návštěva u přítele Južika 50 km od Tallinu, cesty asfalt a šotolina s roletou, rychlost 90 km/h.


pondělí 9. srpna 2004

A jsme v Lotyšsku, na pobřeží Baltu, 80 km před Rigou. Přechod hranice byl tentokrát v pohodě, jen páni celníci nedokázali pochopit, proč PAPÍROVÉ převozní značky nemáme přidělány vzadu na motorkách... ...a ještě taky nechápali, kde se vůbec vzali Češi na ruských motocyklech bez značek u nich.

Postřehy s předešlé země: Estonko je krásná země se spoustou vody, lesů a voňavých luk. Domky jsou hodně podobné těm ve Finsku. Jsou upravené, opravené a bez plotů ... ...a lidi jsou tady velice milí a zdraví nás. Ještě vstřebáváme zážitky návštěvy u estonského přítele Južina, opět pěkný večer.

Zítra se k delegaci přidá i Luboš, čímž končí aktuální zpravodajství na webu.

Dosvidanija v České Republice

Gábina, Pavel a Pavel, Milan, Honza a Luboš


čtvrtek 12. srpna 2004

Skupina se ocitla na území České republiky, a to v Českém Těšíně. Konečně zase do hlavy Plzeň. Ypá, Ypá.